Sık Sorulan Sorular

img
img
img
img
shape
shape
Matbaa Hizmetleri Sosyal Medya Grafik Tasarım Web Tasarım & Yazılım

Web Tasarım & Yazılım Hakkında En Sık Sorulanlar

Bu kısımda sizlere Web Tasarım & Yazılım Hakkında bize en çok sorulan soruları derledik.

 • Kullanıcı Arayüzü (User Interface) Nedir?
  UI Tasarımı; bir yazılım veya donanımın kullanıcılar tarafından kabul edilmesi ve işlevsel kabul edilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hazırlanan donanım veya yazılımın UI tasarımı yapılmadan önce yazılım veya donanım için hedef kitle belirlenmeli, hedef kitlenin ihtiyaçları göz önüne alınarak bir tasarım ortaya koyulmalıdır. Bu görsellik gerektiren tasarımlara ve içeriğinde bulunan tüm görsellerin yapılması (butonlar, resimler, yazılar vs.) kullanıcı arayüzü tasarımı olarak adlandırılır. UI tasarımı, çoğunlukla Front-End Developer dediğimiz geliştiriciler tarafından tasarlanır. Yazılımın iç dizaynı, yani yazılımsal kısmı Back-end Developer tarafından işlevsellik üzerine temellendirilirken, Front-End yani yazılımın kullanıcı tarafından görülecek görsel yüzüyse Front-End Developer tarafından tasarlanır.
 • Web Yazılım Nedir?
  Web yazılımları, Web sitelerinin temelini oluşturan HTML işaretleme diline özellikler katmak için kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde web siteleri bir kişinin düzenlemesine ihtiyaç duyulmadan kendisini otomatik güncelleyebilir. Benzer şekilde, kullanıcı tercihlerine göre görünümü ve içeriği filtrelemek, sayfaların statik bir yapı yerine dinamik hale gelmesi gibi özellikler web yazılımları tarafından sağlanır. Kullanıcının internet tarayıcısı ve cihaz özelliklerine göre sayfa içeriğinin uyumlu hale getirilmesi de web yazılımları tarafından yerine getirilmektedir.
 • Domain (Alan Adı) Nedir?
  Türkçe karşılığı alan adı anlamına gelen kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Bir web sitesine ulaşmak için, web sitesinin bir IP adresi veya bir isimi olması gerekmektedir. Bunlar da, web sitesi oluşturmanın birinci adımı olmakla beraber, olmazsa olmazlarındandır.
 • Hosting (Sunucu/Barındırma) Nedir?
  Hosting; kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanıyan, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetidir. Hazırlanan web sayfaları, kontrol panel üzerinden çeşitli dosya transfer yazılımları ile bu gelişmiş web sunuculara yüklenir, domain tanımlamaları yapılır ve yayına hazır hale getirilir. Bu hizmetin bir diğer adı da barındırma hizmetidir. Özellikle web sitesi tasarımcıları ve webmaster lar arasında web hosting olarak da adlandırılır. Hosting hizmeti sayesinde web siteleriniz dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelir. Bu hizmet senelik olarak yapılmaktadır.
 • Admin Paneli Nedir?
  Web sitenizi hiçbir kod bilginiz olmaksızın tek başınıza yönetebilme ve güncelleme imkanı veren sistemdir. Admin paneli sayesinde kod kısmına girmeden sitenizi yönetebilirsiniz. Site içeriğinin sık sık düzenlenmesi gerektiği, sürekli aktif olan siteler için admin panel kullanılabilecek bir sistemdir.
 • Responsive Tasarım Nedir?
  Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması anlamına gelir. Genellikle masaüstü, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu.
 • Web Tasarım Nedir?
  Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulanmasına dönüşmesi işlemlerine verilen addır. Bu işlemlerinin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Kısaca, internetin görünen yüzüdür diyebiliriz. Web tasarım, her web sitesinin ihtiyaçlarına ve ulaşılmak istenen kitlenin amaçlarına göre sıfırdan yapılır. İnterneti kullanan insanlar için görsellik oldukça önemlidir. Çünkü bu görsellik ne kadar kaliteli olursa bireyler, web sitenize o kadar yönelim göstereceklerdir.